1+1

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

1+1

Příspěvek od Kuba Horák »

V plechovém sudu v centru periferie
hoří to co den dal
Od starých Lidovek až po textilie
co vítr ze šňůr otrhal

Tři chlapi kolem tlačí svoje dlaně blíž
škrpály hladí led
Plecháček s čajem je dnes jejich plná spíž
Konečná jejich svět

První dva kdysi zběhli od cirkusu
třetí je neználek
Vylétl z posledního trolejbusu
v mundůru od válek

Skáčou si do vět a to všecko co je v nich
přes oheň přelétá
Až jeden praví: "však on nikdy žádný sníh
netrvá do léta"

A začne zpívat o jedna jedna s kuchyní,
s koupelnou s kachlíky a s teplem v předsíni
A ti dva k tomu spustí sbory
že každá touha jednou hory
že každá touha jednou hory
překoná

Z posledních novin co je hřály na hrudích
moc moudra nezbývá
Jak mínus dvacet tě jen tak nic nevzbudí
tak proč dál nezpívat

O jejich malém jedna jedna s kuchyní,
s kobercem v pokoji a s moly ve skříni
proč ještě nepřidávat sbory
že každá touha jednou hory
že každá touha jednou hory
překoná

Co chystá zítřek to ví dneska jenom Bůh
a ten hlas ukrývá
A přece cosi, snad ať uzavře se kruh
nutí mě zazpívat

Vždyť to já snil jsem o jedna jedna s kuchyní
s koupelnou s kachlíky a s moly ve skříni
Kdo chce ať se mnou spustí sbory
že každá touha jednou hory
že velká touha někdy hory
překoná
Naposledy upravil(a) Kuba Horák dne 9. 2. 2006, 00:26, celkem upraveno 2 x.
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

Tak tohle se opravdu povedlo, moc se mi líbí. Je tam hodně silných nápadů a přesto (nebo právě proto) text plyne naprosto přirozeně, lehce. A má to šmrnc. Navíc úplně se mi to odehrává před očima. Fakt dobrý. Pokud by to chtělo změny, tak jen naprosté drobnosti, na kterých vlastně ani tak moc nezáleží (třeba 2x "co" v první sloce a tak...).
Ahoj, Lada
Kuba Horák

re:

Příspěvek od Kuba Horák »

Díky Lado. Jsem už nadobro přesvědčen o tom, že ty dobré věci stejně nepíšeme my, ale že nám to chodí od někud shora. Zase jsem cítil takový zvláštní pocit, co říká, že to bude dobré. Jinak mi ale tento styl psaní není úplně vlastní (to bych viděl spíš na Frauenberga...), ale jsem rád, že se snad povedlo vytvořit příběh, který je představitelný a že v tom "něco" je. Slávek psal, ať tam ještě upravím ty řádky jedna jedna - prý to chce jasné a zřetelné jedna + jedna...a asi to bude ještě nějakou tu dodělávku potřebovat. Závěry mám taky v podstatě dva, tak nevím. S tím "co" si už asi neporadím, ale zas až tak to tam nevadí - ještě tam je ve druhé sloce dvakrát "jejich" a určitě se něco najde. Taky může někdo namítnout, že 1+1 už v sobě kuchyň obsahuje, tak proč tam mám 1+1 s kuchyní...Nakonec se dá v podstatě zjistit, že.. :) Ještě jednou díky. Moc jsi mě potěšila. K
Próka
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 9. 2005, 00:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Próka »

Ahoj Kubo,
líbí se mi to celé, protože se ti ve zkratce písňového textu podařilo říct strašně moc. A jednotlivé detaily příběhu jsou neobyčejně silně zachycené: "hoří to co den dal " apod. Centrum periferie je taky zdařilé. V krátké době se ti podařilo napsat dva opravdu krásné texty - gratuluji.
A k tomu 2x ´jejich ve druhé sloce, možná bys mohl místo "konečná jejich svět" dát "konečná celý svět", ale mně to opakování nevadí.

Měj se fajn
Zdraví
Próka
Peprník
Příspěvky: 73
Registrován: 23. 12. 2005, 09:00
Bydliště: Hrůzné

Příspěvek od Peprník »

Mně se to taky líbí jako celek, ale mně tam pár věcí vadí:

tvar svál - vítr svál - mi nesedí. Myslím že by z huby normálně nevypad a působí na mně strašně knižně na text "o životě". Taky ten SVAL z něho kouká nějak podivně :-)

A pak mi vadí obrazy:
Pokud je to o někom tady u nás - text je v poloze, že je to o tobě, tak první co mně napadá, jsou města ve kterých u nás ještě jezdí trolejbusy: - Moc jich není. A Hořící barely kde se hřejou looseři jsou motiv amerických filmů, já to u nás nikdy neviděl. Takže to na mně působí uměle v kontextu reality, kterou pode mě ten text chce hovořit. (Ale tady se můžu plést.)

Pokud má ten text mít zdání autenticity a ne snové či metaforické vize, tak se vykreslené obrazy neshodují s mým dosavadním poznáním reality - u nás.
Lada
Příspěvky: 566
Registrován: 8. 6. 2004, 14:16

Příspěvek od Lada »

...no, to mně se právě zase líbilo, že v úvodu je ta čistě americká reálie vlastně skoro nečekaně škrtnutá těma Lidovkama, které tě okamžitě umístí tam, kam mají. Kromě "centra periferie" to bylo hned to první, co mě na tomhle textu pozitivně upoutalo a mít něco takového v první sloce je někdy důležité (vždycky důležité!!! - dopsal Slávek). A přiznám se, že to s těmi trolejbusy nechápu, jedním jsem se zrovna včera večer dopravovala domů a rozhodně jsem necestovala v čase... Ta připomínka k tomu, že by tam mělo být jasné jedna plus jedna mě při prvním čtení napadla taky, ale pak mi to nějak přestalo vadit, navíc je to jasně odhaleno v názvu... A to, že v 1+1 je už automaticky kuchyň, s tím bych si moc hlavu nelámala, pochopila jsem to stejně trochu jinak, jako že sní o 1+1 a proč - protože tam je kuchyň, koupelna, teplá předsíň.... atd
Ahoj, Lada
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

...

Příspěvek od Kuba Horák »

Díky všem za reakce (Próce dva dvakrát protože té se líbí i v půlnočním tichu :) ) S tím sudem mě to popravdě nenapadlo jako výsada amerických homeless, ale něco na tom bude (nicméně mi to nevadí natolik, abych to vyměnil - pokud někdo nepřijde s lepším nápadem, což je možné). Trolejbus jezdí třeba i v Ústí nad Labem a i kdyby jezdil jen v jednom z měst, nevadilo by mi to. Sloveso svál na mě zas až tak knižně nepůsobí, i když přiznávám, že bych ho v rozhovoru možná nepoužil. Jak kdysi napsal Petr Sedláček: vážím si všech vašich názorů a děkuji vám za ně stejně jako za připomínky, nicméně jsem o svých kvalitách natolik přesvědčen, že nehodlám vůbec ale vůbec nic měnit!!-))) (snad jsem jeho glosu citoval správně nebo alespoň přibližně). Tak to samozřejmě není, měnit se asi ještě bude. Uvidíme. Dík. K
Peprník
Příspěvky: 73
Registrován: 23. 12. 2005, 09:00
Bydliště: Hrůzné

Příspěvek od Peprník »

V pohodě,
já jenom, abyste tady něměli klub automatické chvály. :-)

Z definice průměru vyplývá, že každý z nás má i svá díla podprůměrná (je jich kupodivu celých 50%), i když mohou proti nadprůměrným těch jiných pořád docela slušně zářit. :-)

Takže žádné změny! Souhlasím se Sedláčkovatostí :-)

P.
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Příspěvek od Kuba Horák »

Taky se mi to nějak nezdá. Poslední dobou se tu opravdu dost chválí...zastavte to někdo:-) Ne, samozřejmě jsme tu taky dost proto, aby se šťouralo a je jedině dobře, že jsi napsal, co jsi napsal atd...Přemýšlel jsem o tom, jak moc se mě ten text týká a jak ne....a vím, že tam je ze mě dost, i když se to třeba nemusí tak jevit. K
Próka
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 9. 2005, 00:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Próka »

Ahoj všichni,

klub automatické chvály (KACH) už tady je opravdu na spadnutí. Třeba je to tím, že se autoři pod vlivem textařské dílny stále zlepšují, berou si každou připomínku kolegů k srdci a za čas budou úplně dokonalí a už nebude co vytýkat :lol: . Naštěstí má pravdu Peprník, když uvádí na pravou míru relativitu podprůměrného a nadprůměrného. Můžeme být klidní, dílna jen tak nezanikne :D .
Na téma autenticity bych na tomto místě chtěla připojit svůj názor. Já bych při psaní textů za každou cenu netrvala nutně na vlastní zkušenosti. Leckoho by taková podmínka mohla zásadně omezit na několik málo věčně omílaných témat. Nemám tedy nic proti tomu, když se někdo pustí na neznámou půdu. Záleží na tom, kterou škvírou na to "neznámo" nahlíží. Tento osobitý přístup je, myslím, přinejmenším stejně cenný jako autenticita.

A Kubo, jestli chceš, aby se do tvých textů krutě "šťouralo", napiš konečně nějaký špatný :lol: ! A ještě tím uděláš dobrý skutek: posílíš naše sebevědomí.

Zdravím
Próka
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Též se připojím. Líbí se mi to, ale ještě bych to neuzavíral.
Poznámky:
1. sloka - "V sudu .. hoří co den dal ...." proč by to měla být výsada Ameriky? Já už jsem to viděl i v Africe i v Indii i u nás. Myslím, že to je v pořádku, navíc těmi Lidovkami (jak napsala i Lada) se to 100%ně upřesní. Vadí mi spíš rým periferie x textilie, ani ne tak pro to, že je to 5:4, ale že jsou to dvě podstatná jména cizího původu. Zas je problém, že obě tam mají jednoznačný významový smysl. Zkoušel jsem si to hrát - dá se to samozřejmě obejít, ale je to zbytečná nepravidelnost. Vítr "svál" je trochu knižní, co "otrhal"? Ty dvě slabiky navíc by se do některých typů melodií vlezly (určitě líp než jedna, co brání přízvuku). Nebo jinak.
2.sloka - (opravil bych "chlapi"). Sloveso "tlačit" (ruce blíž) mi přijde netrefené, doporučoval bych zkusit vyměnit. "Škrpály.." výborný, "plecháček" rovněž, i "konečná". Dvakrát "jejich" nevadí, působí to spíš jako záměrné opakování kvůli důrazu. Někdo doporučoval "celý" svět, možná jo.
3.sloka - "od cirkusu" x "trolejbusu" - vadí to stejné co v 1.sloce - podst.jm. ciz.pův. Trolejbusy jsou ve více městech, významově by to mohl být i autobus, to vychází v podstatě nastejno, základní problém to neřeší.
4. sloka - skvěle vygradováno. A navíc je to i hezky řečená myšlenka.
Ref. Já jsem si tam klidně v melodii přidal to 1"plus"1, to mi přijde lepší a okamžitě srozumitelné a naopak vynechal "a" před "teplem". Dál dobrý.

A nyní se trochu liším. Přijde mi to moc dlouhé, proto jsem vynechával další refrén a sloky 5. a 6. dal za sebe. Ten refrén mi přijde trochu zbytečný. Vypustitelný. Drží to i bez něj. Akorát je pak třeba vyměnit poslední řádek 5. sloky.
A závěrečný refrén: Pouze ten úvod jinak než předchozí. A dál od druhého řádku stejně, "s moly ve skříni" mi to přijde zbytečné a významově určitě ne nad tím "teplem v předsíni". A rozhodně se přimlouvám za zrušení té pochybnosti v úplném závěru. Nechal bych dál ten refrén úplně stejný, vždyť to je řečeno už všechno a dobře.
Toť mé návrhy.
Slávek Janoušek
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Příspěvek od Kuba Horák »

Díky za reakce. Próko, při vší namyšlenosti jsem napsal devadesát procent špatných textů a jen pár se jich jakž takž povedlo-)

K textu:

1. periferie x textilie - v pracovní melodii, co běžela hlavou, jsem si zpíval periferie x po textilie= 5-5, v obou řádcích je 12 slabik, to, že jsou obě slova cizího původu mě taky moc netěší, ale ten význam mi tam právě sedí (na ty textilie krom toho navazuje poslední řádek). Otrhal, pokud v melodii sedí, by asi bylo opravdu lepší. Je fakt, že svál působí svázanějším dojmem, i když je to hezké slovo-) (omluva Peprníkovi, měl jsi pravdu)

2. Chlapi jsem si zpíval v té pracovní melodii a uvažoval o výměně, tak asi jo, když si to myslí více lidí.

3. od cirkusu x trolejbusu - jo, podobné pocity, ale nevím, jestli s tím tady hnu, asi ne - autobus byla alternativa (moc neřeší), která se mi zdá možná lepší, něco mi říká, že by tam měl být (nenajde-li se české! slovo) spíš než trolejbus (zase měl ten Peprník pravdu-)

4. Se zavedením slůvka plus jsem přemýšlel o těchto začátcích refrénu: A spustí o jedna plus jedna s kuchyní (pak by muselo následovat: a ti dva k tomu dají sbory nebo podobně) nebo A zpívá o jedna plus jedna s kuchyní - trochu to ve mně drhne, protože A začne zpívat lépe navazuje na sloku před tím. Asi je možné s tím vy****t tak, že se zazpívá začátek refrénu Azačnezpívato - jednaplusjednaskuchyní (?) Vypuštění "a" před "teplem" závisí asi na melodii a obsahově to je jedno.

5. Největší problém bude se změnou toho posledního řádku 5. sloky. To nevím, co tam naroubuju..Zatím mě napadlo jen průměrné "tak na co chodit spát" nebo podobně...Nevím, co významově, protože mně to tam takhle sedělo. Na vypuštění toho refrénu mi trochu vadí ta obsahová odbočka té poslední sloky před posledním refrénem. Podle mě to takhle bude trochu nesourodé - možná by to vyřešila vyhrávka, instrumentální výplň
Jinak mi vypuštění molů (ty mi tam taky trochu vadili) nevadí. Ta změna v "že velká touha někdy hory překoná" tam byla proto, že se ten "optimismus" tak přeci jen víc nasákne realitou - na druhou stranu takhle ta naděje bude sálat víc a to já přeci jen od těch písní chci.


Dotaz: jestliže jsi to zkoušel zhudebnit, je to v moll nebo durové? (já cítím alespoň ten refrén durový, ale nechci se do toho...)
Próka
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 9. 2005, 00:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Próka »

Ahoj Kubo,

k té změně, o které přemýšlíš v páté sloce:

Jak mínus dvacet tě jen tak nic nevzbudí
tak proč dál nezpívat

O jejich malém jedna jedna s kuchyní,
s kobercem v pokoji a s moly ve skříni
proč ještě nepřidávat sbory

mě napadla tato možnost:

Jak mínus dvacet tě jen tak nic nevzbudí
snad jen zpěv u piva

O tom svém malém jedna jedna s kuchyní,
s kobercem v pokoji a s moly ve skříni
proč ještě nepřidávat sbory

Nevím, jestli to řeší tvůj problém, ale zmínka o pivu by mohla definitivně přesvědčit, že se jedná o domácí prostředí :lol:

Hledala jsem taky možnosti, jak se vyhnout cizím podst.jm. ve třetí sloce a naskočilo mi toto "slovanské" řešení, ale nejsem si jistá, jestli příliš nemění význam, který jsi tam chtěl mít:

První dva kdysi zběhli od cirkusu
třetí je neználek
Vylétl do půlnoci bez rámusu
v mundůru od válek


zdravím
Próka
Slávek Janoušek
Příspěvky: 788
Registrován: 11. 12. 2003, 02:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slávek Janoušek »

Ohó. Moje chyba:
1. sloka - jasně "periferie x po textilie", máš pravdu, 5:5, utekla mi předložka - rozhodilo mě totiž to trojslabičné slovo "Lidovek". Ale asi jo, to se dá nechat a přizpůsobit se v melodii.
2. sloka - myslel jsem pouze na pravopis ("chlapi" s měkkým), nikoli na výměnu slova.
3. sloka - pokud zůstane ten rým dvou cizích podst. jmen v 1. sloce, pak znovu ve třetí už bych to asi cítil jako chybu. Ptám se: Musejí být od cirkusu? (Navíc je to porušení toho 5:5 na koncích řádků, tady jen 4 s předložkou, ale to klidně může taky tak být.) Musí ten třetí vystoupit z trolejbusu či autobusu? Buď obě nebo alespoň jedno z těch slov bych doporučil obětovat. Možností je mnoho.
4. sloka - ještě mě napadlo, jestli by nebylo účinnější dát tam přímou řeč (pravda, já to dělám rád a s oblibou, možná to je i určitý znak mých písní, ale asi by to mohlo vyznít ještě silněji).
Ref. To už se dá upravit různě, aby se slova neopakovala.
5. sloka - nezbývá (ubývá?) x u piva, co dala Próka, to stojí za úvahu, možná ne ten "zpěv", ale trochu jinak. To Tvoje "na co chodit spát" je sice významově vhodné, ale formálně nepovedené.
6. sloka - ono to má spoustu možností, jak to tady vyřešit: já-vypravěč vstupuju do děje jen úvahou o 1+1, který chci jako "oni", tak to zatím je. Můžu do něj ale taky vstoupit fyzicky, třeba přisednout k nim k ohni, můžu nakonec já být jeden z těch tří bezdomovců atd.
Závěrečný ref. už to vlastně jen shrne. Myslím, že to slovo "někdy" je zbytečný pokus ještě o nějaký posun směrem k pochybnosti, ale když tam zůstane optimistické "jednou", pak jeden z významů působí zrovna tak: Znáte to, jak bezdomovec s pivem v ruce říká: A pořídím si 1+1. Ale já vím, tady už to říká já-vypravěč a Ty si přeci ten svůj byt opravdu jednou pořídíš. Ale možná ten konec může být ještě úplně jinak.
Slávek Janoušek
Kuba Horák
Příspěvky: 1903
Registrován: 12. 12. 2003, 20:54
Bydliště: Na výsluní 1362, Nový Bor, 473 01

Příspěvek od Kuba Horák »

Možností je mnoho....tak proč mě Pane Bože žádná nenapadá-) Líbí se mi to sloveso "zběhli" od toho bych nerad upouštěl. Od čeho tak může člověk zběhnout - od rodiny? Zkusím nad tím ještě podumat. Tohleto mě na těch textech děsí...kdy už končí to "zadarmo" a přichází ta "lopota". Ale je fakt, že ta kombinace není vítězná - není špatná, ale trochu drhne. Zkoušel jsem přemýšlet i o výměně periferie x textilie, ale tady jsem narazil úplně.U toho cirkusu cítím větší šanci.

chlapy-i! - to je u mě dost časté, diktáty pravidelně za pět

S tou přímou řečí jsem dostatečně nepochopil, kde by měla být. Jinak jí mám v textech rád.

U piva- díky za návrh Próko, ale mně tam to pivo nějak nejde, schválně jsem tam nedával chlast a narouboval tam čaj (plecháček), protože je levnější a chlast mě přišel lacinější

No, tak se to snad dodělá, když už kolem toho padlo tolik vět...jen to asi chvíli potrvá.
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“