Afrika černá

Zavěšujte prosím texty po jednom v určitém časovém odstupu - dáte tím ostatním čas na přečtení a komentáře.
Odpovědět
Peprník
Příspěvky: 73
Registrován: 23. 12. 2005, 09:00
Bydliště: Hrůzné

Afrika černá

Příspěvek od Peprník »

No, nezlobte se milé folkové duše, tohle je sice bigbeatový text, ale přesto mne zajímá váš názor. Děkuji.


AFRIKA ČERNÁ



Protlakem rajčat z rajský zahrady
Si rajtujou mý nápady
A rajcujou mně v zelení
Když tlačím je na protlak červený

Protlakem rajčat z rajský zahrady
Si rajtujou mý nápady
A rajcujou mně v zelení
Že snažíš se, tak to nic nezmění



Ref:
Nahá
Na hadovi nahá
Na hadovi nahá
Na hadovi
Nahá mě neulovíš

Nahá
Jsi na hadovi nahá
Jsi na hadovi nahá
Na hadovi
A had, ten neodpoví



S pálivým chilli, čili paprikou
Si krajtuju tvou Afrikou
A líbíš se mi v Líbiji
V mým Kongu poušť tvý lásky pomíjí

S pálivým chilli, čili paprikou
Si krajtuju tvou Afrikou
A bushím to i na souši
Tak radím ti, teď ať to nezkoušíš



Protlakem rajčat z rajský zahrady
Si rajtujou mý nápady
A rajcujou mně v zelení
To, co říct chceš, je velmi přízemní

Protlakem rajčat z rajský zahrady
Si rajtujou mý nápady
A pak se zeptáš v zelení
Tak lásko, kdy se se mnou oženíš? (ženský hlas)
Próka
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 9. 2005, 00:58
Bydliště: Praha

Příspěvek od Próka »

Ahoj Peprníku,

za sebe můžu napsat, že mám ráda odlehčené humorné texty využívající slovník obecné češtiny. K bigbeatovým textům určitě patří, a pokud je okořeněný chilli papričkou slov či slovních spojení úplně nových , tím lépe - "krajtujuju si tvou Afrikou" - je z tohoto pohledu opravdu vydařený kousek. Mně se ten text zkrátka líbí. Opravila bych jen pravopis názvu země - Libye .

Zdravím
Próka
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

Příspěvek od Petr Sedláček »

Ahojky,

ten refrén je geniální. Upřímně Ti ho závidím. Málokdy se povede tak dobře zkombinovat libozvučnost (na hadovi nahá) s obrazem hříchu (had coby symbol sexuality několika různých náboženství). Fakt nádhera.

Nápad s protlakem z rajské zahrady mi příde taky úžasnej. Přijde mi škoda, že se potom někam ztratil, ale může to být jenom můj subjektivní pocit.


Slova "Rajcujou - rajtujou" už mi příjdou moc násilně, samoúčelně daná dohromady. Řekl bych, že méně by zde mohlo být více.

Každopádně - jakkoli ten text mnohde drhne, nápady v něm obsažené považuji za jedny z nejlepších, které jsem tu kdy četl. Jsem přesvědčený o tom, že je mnohem snazší dopilovat formu, než nápady - takže dobrá zpráva!
Petr Sedláček
Příspěvky: 240
Registrován: 10. 3. 2004, 11:46
Bydliště: Samota Sychrov na kopci

Příspěvek od Petr Sedláček »

Jo, a ten název oné severoafrické země bych taky opravil, ale dovolil bych si navrhnout variantu "Lybie" ;-)))
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

A co Lybyje?
Peprník
Příspěvky: 73
Registrován: 23. 12. 2005, 09:00
Bydliště: Hrůzné

Příspěvek od Peprník »

Ahoj Petře a Próko,

děkuji za kritiky. Dosud se nepovažuju za autora, který nikdy nic nemění protože si za vším od kolébky stojí. Těch moc raj-raj-raj mi tam s odstupem taky vadí, navíc to už jde do zhudebnění a ani ve zpěvu to moc nezní. Budu to muset trošku upravit. Nápad s protlakem z rajské zahrady si naopak myslím, že se nese celou myšlenkou textu. Když ta krásná jablíčka někdo rozšmelcuje na sice chutný, ale přeci již jen kečup, tak to pak vypadá ta láska přesně takhle. Možná se to vytrácí jenom změnou slov. Určitě na tohle ještě budu chvíli koukat, než se na to naposledy hrábne.

Děkuji vám.
TUr
Příspěvky: 30
Registrován: 1. 2. 2006, 23:52

Příspěvek od TUr »

Ahoj Peprníku,

nevím, co je to za bigbít, já v tom moc bigbítu necítím (ale ber to, prosím Tě, jako můj problém). Začátky slok mají nápad, ale od druhýho verše mi to většinou nejde z huby.

"rajtujou" má možná znít rajcovně, ale nedokážu si představit nikoho, kdo protlakem rajtuje. Záleží na množství protlaku...

Slovo "čili", pokud se nejedná o koření, mi neblaze připomíná základní školu, a k bigbítu mi nejde vůbec, ale určitě by záleželo hodně na výrazu zpěváka a celkovým vyznění válu.

Návrh "Líbije" se mi líbí, ale zpěvák pochopitelně nebude mít u pusy komiksovou bublinu.

Nevím, o čem to má být. Nahá by mě možná ulovila, i když možná ne na hadovi :)

Kdybych měl poradit - ale ber v úvahu to, že o tom vůbec nic nevím...:

Má to být o Africe. Zkus si pohrát s nějakýma reáliema z Afriky. Kongo zas až tak typicky pouštní stát asi není.
Expozice je o rajským protlaku. Zkus tam dostat pekelný protitlak nebo nízký nebo vysoký tlak vzduchu nebo já nevím co, aby tam byly nějaký kontrasty.
Vysvětli, proč ji chceš nebo nechceš - ty city jsou tam docela rozpovšechnělý. Pokud takový mají být, jsou naopak rozpovšechnělý málo.

Ale já mám hovno co kecat. Za poslední 2 měsíce jsem nenapsal ani PRD na zaprášenou žaluzii...
----
TUr
Peprník
Příspěvky: 73
Registrován: 23. 12. 2005, 09:00
Bydliště: Hrůzné

Příspěvek od Peprník »

Milý TUr

Text se skutečně bude předělávat, ty druhé verše mají svoje Masařky, to souhlasím. Melodie na to už je, ale většinou k hubě jde :-) Je to hezky zhudebněné mým kolegou.

Nejsem si jistý z toho co píšeš, jestli bigbít je podmíněn určitým typem obsahu výpovědi a formou působení? Zatím žiju v domění že není, že bigbeat je spíš hudební styl. Ale to je zase můj dojem.

Písnička o Africe obsahem není. Není ani o poušti, ani o řešení problémů proč někdo někoho nechce. I tak o něčem je :-) a má svoji lini, kterou přitlačením na tlak jenom rozbiju :-). Proto s dalším nemohu souhlasit. Podle vědeckých závěrů však Rajská zahrada skutečně v Africe byla :-). Reálie z té doby bych sám rád poznal :-)

Až to bude finální, budu to hájit vlastním pupkem! Zatím jsem rád, že vaše připomínky vedly k úpravám, které se docela vydařily.

PEPRNDA
Odpovědět

Zpět na „Písňové texty“